Новини юридичного законодавства (19.08.22)

Команда Mazars зібрала для вас список останніх юридичних новин України.

Нижче ви дізнаєтеся про:

  

Зміни у сфері державної реєстрації

Удосконалено процес вчинення автоматичних реєстраційних дій через Портал Дія.

Зокрема, забезпечено можливість проводити через Портал Дія ряд реєстраційних дій щодо фізичних осіб-підприємців та юридичних осіб в автоматичному режимі (без участі державних реєстраторів).

26 вересня 2022 року очікується набрання чинності іншими змінами, які забезпечать юридичним особам можливість проводити через Портал Дія в автоматичному режимі (без участі державних реєстраторів) державну реєстрацію змін до інформації про юридичну особу в Єдиному державному реєстрі, а також рішень про припинення юридичної особи або про відміну рішень про припинення юридичної особи.

Такі зміни мають значно прискорити згадані вище реєстраційні дії та мінімізувати будь-які маніпуляції з ними.

  

Зміни до Закону України «Про оренду землі»

Зокрема, з 26 вересня 2022 року наберуть чинності зміни до частини 3 статті 31 зазначеного вище Закону, які встановлюють, що правочини про розірвання договорів оренди (суборенди) земель сільськогосподарського призначення, орендарями (суборендарями) за якими є юридичні особи приватного права (крім акціонерних товариств, повних та командитних товариств), є значними правочинами та потребують попереднього прийняття загальними зборами учасників або іншими вищими органами юридичних осіб рішень про надання згоди на їх вчинення (крім випадків, якщо статутом юридичної особи прямо передбачено, що такі правочини не є значними). У разі неприйняття загальними зборами учасників або іншими вищими органами юридичних осіб рішень про надання згоди на вчинення таких значних правочинів (крім випадків, якщо статутом юридичної особи прямо передбачено, що такі правочини не є значним), такі правочини є нікчемними.

  

Рішення Національного банку України

Національний банк України зафіксував новий офіційний курс гривні до долара США.

Національний банк України здійснив корекцію офіційного курсу гривні до долара США та зафіксував його на рівні 36,5686 гривень за долар США.

За словами Національного банку України така корекція дасть змогу зберегти контроль за динамікою інфляції, підтримувати безперебійну роботу фінансової системи в умовах війни, а також має збільшити приплив і продаж валютної виручки експортерами, мінімізувати спекуляції на ринку, стабілізувати курсові очікування.

Умови встановлення курсу продажу та купівлі валюти в готівковому і безготівковому сегментах ринку залишаються незмінними.

Продаж та купівля валюти банками у безготівковому сегменті валютного ринку й надалі здійснюватиметься за курсом, який не може більш як на 1% відхилятися від офіційного.

Курс продажу валюти в готівковому сегменті валютного ринку і надалі визначатиметься попитом та пропозицією на ньому.

Українські банки і платіжні системи визнаватимуть електронні довірчі послуги з Європейського Союзу.

Національний банк України урегулював питання визнання кваліфікованих електронних довірчих послуг, наданих у Європейському Союзі, у банківській системі України та під час здійснення переказу коштів. Відтепер банки України, філії іноземних банків та учасники українських платіжних систем повинні визнавати:

  • кваліфіковані електронні підписи та/або кваліфіковані електронні печатки, створені згідно із законодавством Європейського Союзу;
  • засоби кваліфікованого електронного підпису чи печатки, сертифіковані згідно із законодавством Європейського Союзу.

Таке рішення, за словами Національного банку України, сприятиме прискоренню інтеграції банківської системи України до Єдиного цифрового ринку Європейського Союзу і розбудови єдиного фінансового простору.

  

Набрання чинності нових норм законодавства про державну мову та запровадження адміністративної відповідальності за їх порушення

Набрали чинності окремі положення Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», які передбачають, що з 16 липня 2022 року:

  • будь-який товар, на якому встановлено комп’ютерну програму (чи то транспортний засіб, чи то побутова техніка), повинен мати українськомовний інтерфейс незалежно від того, чи цей інтерфейс використовує електронний екран чи має вигляд панелі керування з кнопками;
  • усі інтернет-ресурси (вебсайти, сторінки в соцмережах, YouTube-, Viber-, Telegram-канали, мобільні застосунки тощо), які використовуються юридичними особами, зареєстрованими в Україні, повинні мати версію українською мовою, яка має завантажуватися для користувачів в Україні за замовчуванням. Така версія українською мовою може мати менший обсяг інформації, ніж версії іншими мовами, але достатній для того, аби користувач з України міг повністю розуміти мету діяльності юридичної особи.

За порушення цих вимог на керівників та працівників юридичних осіб може бути накладено штраф у розмірі до 11 900 грн.

  

Прийнято нову редакцію Закону України «Про акціонерні товариства»

Новою редакцією закону про акціонерні товариства змінено окремі положення функціонування акціонерних товариств в Україні, зокрема:

  • скорочено мінімальний розмір статутного капіталу акціонерних товариств до 200 розмірів мінімальної заробітної плати;
  • запроваджено поряд із традиційними очними загальними зборами акціонерів проведення загальних зборів акціонерів шляхом електронного голосування та дистанційних зборів;
  • запроваджено інститут радників із корпоративних прав для допомоги акціонерам;
  • запроваджено можливість встановлення в акціонерних товариствах однорівневих або дворівневих систем управління;
  • встановлено можливість акціонерам відчужувати належні їм акції без згоди інших акціонерів;
  • врегульовано окремі питання відповідальності посадових осіб акціонерних товариств.

Нова редакція закону про акціонерні товариства має набути чинності 1 січня 2023 року.

  

Оновлено перелік послуг критичного імпорту

Кабінет Міністрів України своєю постановою від 22 липня 2022 року № 814 оновив перелік послуг критичного імпорту, виклавши його у новій редакції.

З переліку виключено такі послуги як розрахунки за договорами лізингу транспортних засобів, рекламна діяльність, оренда автотранспорту, розрахунки за ліцензійними договорами, зокрема роялті.

Водночас до переліку були включені, зокрема, послуги ремонту бурового обладнання, телеметричної системи, внесення поправки до списку рандомізації, послуги з хостингу електронної індивідуальної реєстраційної форми, оплата послуг із надання персоналу компаніями-нерезидентами на користь резидентів України, також послуги з організації та проведення відпочинкових, спортивних та оздоровчих таборів для дітей, підлітків та молоді.

Із повним переліком послуг, робіт, прав інтелектуальної власності, інших немайнових прав, призначених для продажу (оплатної передачі), за операціями з імпорту яких рекомендовано Національному банку України забезпечити здійснення переказів, можна ознайомитись за посиланням:

Переглянути перелік

Якщо у вас виникли запитання, або ви хочете дізнатися більше про останні новини законодавства, зв’яжіться, будь ласка, з нашими експертами.