Оподаткування та звітність під час дії воєнного стану в Україні

15 березня 2022 року Верховною Радою було прийнято проект Закону України (№ 7137-д) «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» (далі - Закон).
Закон розроблено з метою підтримки громадян та бізнесу у період дії воєнного стану та містить значні зміни в частині адміністрування, сплати єдиного податку, зниження ПДВ та акцизу на паливо, податкових пільг для великого бізнесу та благодійних організацій.

Спрощена система оподаткування

Спрощена система оподаткування тепер може бути поширена і на великий бізнес (окрім грального, бізнесу пов’язаного з підакцизними товарами, фінансових та страхових компаній) – ліміт обороту для третьої групи збільшено до 10 млрд грн. Обмеження щодо кількості працівників не застосовуватимуться.

З 1 квітня і до закінчення воєнного стану ставка податку для платників третьої групи буде знижена до 2% від обороту, а ПДВ нараховуватись і сплачуватися не буде.

Для застосування спрощеної системи оподаткування, платник податків має подати заяву до контролюючого органу за місцем податкової адреси до останнього дня місяця, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування. Таким чином, для застосування податкових пільг із 1 квітня заяву необхідно подати до 31 березня.

Для фізичних осіб, які застосовують режим спрощеного оподаткування за першою та другою групою, сплата єдиного податку є добровільною.

Особливості нарахування та сплати єдиного податку визначатимуться Кабінетом Міністрів України.

ПНП та ПДВ

У період дії воєнного стану, податковий кредит з ПДВ може бути визнаний на підставі належним чином оформлених первинних документів (документи РРО, акти приймання-передачі, акти виконаних робіт/зданих послуг тощо). Протягом 6 місяців після закінчення воєнного стану, всі податкові накладні з ПДВ повинні бути належним чином зареєстровані в Єдиному реєстрі, а податковий кредит з ПДВ визнаний у період воєнного стану, підлягає обов'язковому уточненню (коригуванню) на підставі зареєстрованих податкових накладних.

На період дії воєнного стану застосовується ставка ПДВ у розмірі 7% для імпорту та постачання на територію України бензину, дизельного палива, скрапленого газу та нафти. Крім того, тимчасово скасовується акциз на бензин, дизельне паливо та скраплений газ.

Добровільне перерахування коштів, товарів, у тому числі підакцизних товарів, надання послуг для військових структур (Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України тощо, інших військових формувань чи організацій, утворених відповідно до законодавства України та утримуються за рахунок державного бюджету) без відшкодування їх вартості не вважається операцією з постачання для цілей оподаткування.

Кредит з ПДВ визнається повністю та компенсуючі ПДВ-зобов’язання не нараховуються у разі:

  • Товар було знищено чи втрачено через форс-мажорні обставини під час дії воєнного стану;
  • Товари передані у державну чи комунальну власність, у тому числі у добровільні формування територіальних громад, а також надані на користь інших осіб для потреб забезпечення оборони України під час воєнного стану.

На період дії воєнного стану передача пального для потреб Збройних Сил України та підрозділів територіальної оборони, а також гуманітарної допомоги не вважається операцією з постачання для цілей оподаткування. Паливо додатково звільняється від сплати акцизного податку.

Допускається повне врахування у складі витрат кошт або вартості засобів індивідуального захисту (шоломів, бронежилетів, виготовлених за військовими стандартами), засобів технічного спостереження, ліків та медичних виробів, засобів особистої гігієни, продуктів харчування, витратних матеріалів та інших товарів, виконаних робіт, послуги, надані згідно з переліком, визначеним Кабінетом Міністрів України, які добровільно оплачуються (передаються) на потреби оборони держави військовим структурам (Збройні Сили України, Національна гвардія України, Служба безпеки України). та інші військові формування чи організації, утворені відповідно до законів України).

ПДФО

Звільняються від оподаткування ПДФО доходи та прибутки учасників бойових дій та осіб, які проживають на території бойових дій, отримані від благодійних організацій.

Податкова знижка для фізичних осіб на 2022 рік включатиме витрати, перераховані на благодійність, та пожертвування неприбутковим організаціям (до 16% оподатковуваного доходу).

ЄСВ

З 1 березня 2022 року до закінчення воєнного стану особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, платники єдиного податку та фермери не сплачують за себе внески на соціальне страхування.

Платники єдиного податку другої та третьої групи мають право не сплачувати ЄСВ за мобілізованих працівників у разі зберігання їх заробітної плати під час мобілізації.

На період дії воєнного стану та три місяці після нього, вводиться мораторій на проведення перевірок нарахування та сплати ЄСВ. У цей період штрафи та пені не застосовуватимуться.

Земельний та екологічний податок

З березня 2022 року до 31 грудня року, наступного за роком припинення або скасування воєнного стану, платники податків звільняються від сплати за землю і земельні ділянки, розташовані на територіях, де ведуться бойові дії.

За земельні ділянки, на яких велися бойові дії, тимчасово окуповані, а також засмічені вибухівкою, протягом 2022-2023 років мінімальне податкове зобов'язання не нараховуватиметься та не сплачуватиметься.

Перелік таких територій визначається Кабінетом Міністрів України.

З 2022 року скасовується екологічний податок з об’єктів, розташованих у районах ведення бойових дій або на тимчасово окупованих територіях.

Питання адміністрування

Термін позовної давності визначеної Податковим кодексом зупиняється, а пеня за порушення податкового законодавства не нараховується.

Під час воєнного стану надання електронних послуг податковою службою здійснюватиметься в робочі дні з 8:00 до 18:00.

На період дії воєнного стану використання банківських рахунків суб’єктами господарювання можливе без їх реєстрації в податковому органі.

Податкові перевірки не повинні розпочинатися, а поточні податкові перевірки мають бути припинені, за винятком:

  • Камеральні перевірки у разі запиту на відшкодування ПДВ;
  • Фактичні перевірки (що проводяться за місцем фактичної діяльності платника податків).

Інші зміни

Суб'єкти господарювання зобов'язані забезпечити можливість розрахунків за товари з використанням платіжних карток (з відповідним контролем та відповідальністю). За відсутність можливості оплати карткою накладається штраф у розмірі 8500 гривень.

Штрафи за порушення закону про РРО не застосовуються до закінчення воєнного стану.

Штрафи не нараховуються за порушення, що виникли внаслідок форс-мажорних обставин під час дії воєнного стану.

 

Наголошуємо, що ми перерахували вищезгадані зміни на підставі ознайомлення з останньою доступною редакцією законопроекту. Ми стежитимемо за оновленнями та роз'ясненнями з боку української влади та будемо повідомляти вам відповідну інформацію.

Слава Україні!