Рішення контролюючого органу може бути оскаржено відповідно до Кодексу в адміністративному чи судовому порядку.
Олександра Чорна Менеджерка, відділ AOS
Як це буде працювати на практиці, побачимо найближчим часом, якщо цей документ буде офіційно оприлюднений та набере чинності.
З одного боку будуть чітко встановлені підстави для визнання неможливості виконати зобов’язання, але все одно кінцеве рішення буде за податковими органами. Тому необхідно бути дуже обережними та намагатися виконувати свої зобов’язання згідно Податкового Кодексу України
Основні новини законодавства за 27 червня - 2 липня 2022
Основні новини законодавства (27 червня - 2 липня)
1. Підтвердження неможливості виконання податкових обовʼязків під час війни: проект спеціального Порядку від Міністерства фінансів.
Як ми писали минулого тижня, державна податкова інспекція на виконання норм закону, у своєму роз’ясненні наголосила на тому, що штрафи за несвоєчасну реєстрацію/не реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування, а також не сплати/несвоєчасної сплати податків, не застосовуються лише у випадку, коли платники податків не мають можливості виконувати податкові зобов’язання під час війни.
Але ніяких пояснень, що саме мається не увазі під поняттям «неможливість виконання податкових зобов’язань» наше законодавство не містило.
Тому Міністерство фінансів, 29 червня, розмістило на своєму сайті проєкт Наказу «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України та переліків документів на підтвердження».
Давайте коротко розглянемо про що саме йдеться у цьому проєкті.
Проєкт містить:
- Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків;
- Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків – юридичної особи та її відокремленого підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов’язок, у тому числі обов’язок податкового агента;
- Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків – фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов’язок, у тому числі обов’язок податкового агента.
Тобто проєкт має перелік підстав неможливості виконання платниками податків окремо для фізичних та юридичних осіб, а також перелік документів, які платник податків повинен буде подати до органів ДПС.
Терміни подачі
Документи будуть подаватися разом із заявою про відсутність можливості виконати податкові зобов’язання. Заяву слід буде подати не пізніше 31 серпня 2022 року. Подати заяву можна буде електронному вигляді шляхом надсилання через Електронний кабінет або в паперовому вигляді шляхом подання до контролюючого органу за місцем податкової адреси або будь-якого сервісного центру контролюючого органу або надсилання поштою з повідомленням про вручення.
Заяву платника податків у довільній формі та відповідні документи (копії документів) будуть розглядатися контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання, з можливістю продовження з урахуванням строків, передбачених для процедури попереднього рішення.
Що робити, якщо підтверджуючих документів недостатньо
У разі недостатності документів, що підтверджують неможливість виконання у платника податків податкових обов’язків, контролюючий орган направляє, попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов’язку (далі - Попереднє рішення) з пропозицією щодо надання платником податку конкретних додаткових документів на підтвердження зазначеної у Заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов’язків.
Таке Попереднє рішення має бути направлене платнику податків не пізніше 20 календарних днів з дня, наступного за днем отримання контролюючим органом Заяви платника податків та відповідних документів, інформації у порядку передбаченому пунктом 3 цього розділу.
Платник податку може подати до контролюючого органу додаткові документи протягом 10 календарних днів з дня, наступного за днем отримання Попереднього рішення.
Додаткові документи розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання.
Контролюючий орган у разі потреби може звертатися до компетентних органів щодо додаткового підтвердження обставин, викладених у заяві платника податків та відповідних документах.
Обов’язок доведення щодо можливості чи неможливості у платника податків своєчасно виконати свій податковий обов’язок покладається на контролюючий орган. Контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв’язок між форс-мажорними обставинами, що сталися в результаті збройної агресії Російської Федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов’язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обовʼязку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов’язку.
2. Плани перевірок Фондом соціального страхування на 3-й квартал затверджено.
Фонди соціального страхування всіх областей (крім Херсонської, Луганської, Донецької областей) оприлюднили плани-графіки проведення документальних планових перевірок страхувальників на 3 квартал 2022 року.
Детальніше із планами-графіками можна ознайомитись тут:
- м. Київ
- Волинська область
- Вінницька область
- Донецька область (немає)
- Дніпропетровська область
- Житомирська область
- Закарпатська область
- Запорізька область
- Івано-франківська область
- Кіровоградська область
- Київська область
- Львівська область
- Луганська область (немає)
- Миколаївська область
- Одеська область
- Полтавська область
- Рівненська область
- Сумська область
- Тернопільська область
- Харківська область
- Херсонська область (немає)
- Хмельницька область
- Черкаська область
- Чернівецька область
- Чернігівська область
3. Новий розмір прожиткового мінімуму з 01 липня
З 01 липня запрацюють нові розміри прожиткового мінімуму. Такі зміни передбачено Законом «Про Державний бюджет України на 2022 рік».
На які показники впливає зміна розміру прожиткового мінімуму:
- Індексація заробітної плати
- Розмір аліментів
- Розмір допомоги по безробіттю
- Розмір декретних для непрацюючих
- Розмір допомоги одиноким матерям.
Розмір мінімальної заробітної плати залишається не змінним, і становить 6 500 грн у місячному розмірі, та 39,26 грн у погодинному розмірі.
4. Оприлюднено нові Довідники податкових пільг
Наразі діятимуть Довідники 109/1 та 109/2 станом на 01 липня 2022 року.