Основні новини законодавства за 20-26 червня 2022

Команда Mazars зібрала для вас список основних новин законодавства за останній тиждень.

Скасування військового збору для захисників України

Прийнято законопроєкт № 7432 «Проєкт Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування військовим збором грошового забезпечення військовослужбовців та інших осіб, які беруть безпосередню участь в бойових діях в умовах воєнного стану». Цей нормативний документ, вже як Закон № 2308-ІХ від 19 червня 2022 року направили на підпис президенту.

На час дії воєнного стану не підлягають оподаткуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення військовослужбовців та працівників:

  • Збройних Сил України
  • працівників правоохоронних органів
  • Національної гвардії України
  • Служби безпеки України
  • Служби зовнішньої розвідки України
  • Державної прикордонної служби України
  • осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України
  • інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інших осіб на період їх безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Закон набере чинності з дня його офіційного опублікування. Таким чином, для вищевказаних осіб грошове забезпечення збільшиться на 1,5%.

Оновлення умов перевірки банками суми ЄСВ при виплаті заробітної плати

24 червня 2022 року, Державна податкова служба України опублікувала проєкт наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку прийняття надавачами платіжних послуг на виконання платіжних інструкцій на виплату заробітної плати».

Проєкт цього наказу створили, щоб удосконалити та привести нормативно-правову базу у відповідність до норм чинного законодавства України.

Наразі потрібно сплачувати єдиний внесок у розмірі не менше 1/3 суми коштів при виплаті заробітної плати. Цей показник також наводиться у довідці-розрахунку для видачі (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, яку платники податків надають до обслуговуючого банку.

Оскільки основна ставка єдиного соціального внеску складає 22%, вимога сплачувати ЄСВ у розмірі 1/3 суми коштів при виплаті заробітної плати суперечить чинному законодавству.

Тому, норму знизять до 1/5 замість 1/3. 

Окрім цього проєкт розглядає запровадження електронної форми довідки-розрахунку для видачі (перерахування) коштів для виплати заробітної плати. Завдяки такому нововведенню отримати довідку буде легше та швидше, особливо в умовах воєнного часу.

Також використовуються нові терміни, що запроваджені Законом України «Про платіжні послуги», зокрема терміни «платіжна інструкція», «надавач платіжних послуг».

Проєкт Наказу опубліковано на сайті Міністерства фінансів. Платники податку можуть відправляти свої пропозиції та зауваження щодо Проєкту цього Наказу в письмовій та електронній формі.

Інформаційний лист ДПС з окремими роз’ясненнями щодо виконання умов Закону №2260-IX від 12 травня 2022 року.

27 травня 2022 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» №2260-IX від 12 травня 2022 року.  

ДПС в інформаційному листі роз’яснила окремі норми цього Закону.

Основні моменти роз’яснень:

1. Починаючи зі звітного періоду червень 2022 року, податковий кредит формується виключно на підставі податкових накладних та розрахунків-коригування, що зареєстровані в ЄРПН. Тобто, більше немає можливості відображати податковий кредит за первісними документами, якщо постачальник не зареєстрував податкову накладку на розрахунок-коригування.

2. Якщо платник податку відобразив податковий кредит за періоди лютий-травень 2022 року на основі первинних документів, отриманих від постачальника, а постачальник є платником єдиного податку по ставці 2%, та зараз не може зареєструвати ПК та РК, право на податковий кредит у такого платника податку залишається, якщо його постачальник зареєструє ПН та РК не пізніше ніж 60 днів після переходу зі ставки 2% на ту систему оподаткування, на якій він перебував до переходу.

3. Платники ПДВ, тимчасово, до припинення або скасування воєнного стану, не мають права на подання уточнювальних розрахунків до податкових декларацій, передбаченого пунктом 50.1 статті 50 розділу ІІ ПКУ, за звітні (податкові) періоди до лютого 2022 року із показниками на зменшення податкових зобов’язань та/або декларування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість.

4. До обрахунку суми бюджетного відшкодування не можуть бути включені суми ПДВ, включені до складу податкового кредиту за операціями з придбання товарів, знищених внаслідок бойових дій.

5. Суми ПДВ, включені до складу податкового кредиту при здійсненні операцій з придбання товарів, які надалі були знищені, (втрачені) внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного стану, зараховуються до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду до їх повного погашення податковими зобов’язаннями.

6. Платники податку на прибуток, які відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зобов’язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом, подають контролюючому органу річну фінансову звітність, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом у строк не пізніше 10 червня року, наступного за звітним (відповідно до абзацу четвертого пункту 46.2 статті 46 Кодексу).

У разі неподання (несвоєчасного подання) річної фінансової звітності, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом, застосовується відповідальність, передбачена пунктом 120.1 статті 120 Кодексу.
Відповідно, платник податку звільняється від відповідальності за несвоєчасне подання річної фінансової звітності, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом, за умови:

  • подання зазначеної звітності протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні у разі відсутності у платника податків можливості подати річну фінансову звітність, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом за 2021 рік у термін до 10 червня 2022 року;
  • подання зазначеної звітності протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення можливості подати річну фінансову звітність, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом, за 2021 рік

7. Якщо платник податків, який мав можливість своєчасно подати податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за звітні періоди 2021 рік (граничний термін подання – 1 березня 2022 року) та перший квартал 2022 року (граничний термін подання – 10 травня 2022 року), але своєчасно її не подав до контролюючого органу до 20 липня 2022 року та не сплатив відповідні суми грошових зобов’язань, визначених у таких деклараціях до 31 липня 2022 року включно, не звільняється від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов’язків.

Ознайомитись з повним офіційним текстом листа