Питання оподаткування діяльності представництв нерезидентів

З 1 січня 2021 року набули чинності зміни до Податкового кодексу, що встановлюють нові правила для нерезидентів, які здійснюють діяльність в Україні. Зокрема:

  • Змінено визначення постійного представництва (ПП) нерезидента, у тому числі встановлено нові додаткові критерії визначення статусу ПП;
  • Визначено порядок добровільного та обов'язкового взяття на облік нерезидентів в контролюючих органах;
  • Надано право контролюючим органам проводити податкові перевірки діяльності нерезидентів в Україні, визнавати нерезидентів платниками податку на прибуток в Україні, нараховувати 18% податку на прибуток та штрафні санкції.

Також, нещодавно Державна податкова служба України надала роз’яснення[1] щодо наступного:

  • Зареєстровані представництва нерезидентів, як і раніше, можуть визначати свої зобов'язання з податку на прибуток, використовуючи один з трьох методів визначення доходів (в тому числі застосування коефіцієнта 0,7) при поданні податкової звітності за 2020 рік. Проте, з 1 січня 2021 року єдиним можливим методом буде прямий розподіл прибутку і збитків із застосуванням принципу «витягнутої руки»;
  • Нерезиденти, які мають представництва, зареєстровані як платники податку на прибуток, зобов'язані до 31 березня 2021 року зареєструватися в податковому органі платниками податку на прибуток. Після такої реєстрації нерезидентів, реєстрація їх представництв платниками податку на прибуток анулюється.
  • Починаючи з 1 липня 2021 року податкові органи, матимуть право проводити податкові перевірки нерезидентів та їх представництв, які не виконали вимоги щодо реєстрації та звітності.

Зверніть увагу, що, незважаючи на роз’яснення, надані податковими органами, все ще існує ряд  питань щодо оподаткування нерезидентів та їх представництв в Україні.

Якщо ви вважаєте, що нові правила можуть стосуватися вашої компанії або її операцій, звертайтеся за допомогою до податкових консультантів Мазар Україна.

[1] Лист Державної податкової служби України від 27.01.2021 № 2367/7/99-00-21-02-01-07

Контакти