Інвестиції у Центральній та Східній Європі: звіт про внутрішні злиття та поглинання у 2022–2023 роках

Вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року стало провісником року турбулентності як на європейському, так і на глобальному ринках. Тренди на прискорення інфляції та зростання витрат за позиками, що сформувалися вже у 2021 році, значно посилилися. Війна викликала шоки з боку пропозиції, і особливо помітно на оптовому газовому ринку.

Водночас накладення економічних санкцій на Росію ще більше ускладнило проведення угод. На цьому фоні затори у ланцюгах постачання, дефіцит трудових ресурсів, наслідки пандемії продовжували гальмувати економічний ріст.

Навряд чи умови укладення угод могли б бути більш складними. Однак, як показує наш звіт, вплив на активність злиттів та поглинань у регіоні ЦСЄ виявився набагато менш виразним, аніж як того багато хто спочатку побоювався. Насправді – якщо не враховувати дещо аномально рекордний для сфери M&A 2021 рік – як обсяг угод, так і їх сукупна вартість досягли нових максимумів у ЦСЄ.

ЗАВАНТАЖИТИ ЗВІТ

Ключові висновки

  • Загалом у ЦСЄ зареєстрували 846 угод на суму 39,2 млрд. євро.
  • Кількість угод, зареєстрованих у ЦСЄ у 2022 році, була вищою за будь-який річний показник, окрім показника за 2021 рік, перевершуючи навіть 38,6 млрд. євро у 2016 році.
  • Регіон ЦСЄ був не єдиним, де виникли серйозні перешкоди для угод M&A: негативного впливу зазнали всі частину світу без винятку, навіть розвинені економіки Західної Європи та Північної Америки стикнулися з більш різким спадом обсягу та вартості у річному обчисленні.
  • ЦСЄ залишається значно привабливим для міжнародного інвестування. Загальна частка операцій M&A в регіоні за участю транскордонних спонсорів у 2022 році зросла з попереднього року на чотири процентні пункти до 64% і безперечно є найбільшою за останніми даними, починаючи з 2015 року.
  • Після рекордної лавини укладення угод у 2021 році активність у сфері прямих приватних інвестицій впала, при цьому обсяг викупів знизився на 31% у порівнянні з попереднім роком. Падіння у вартісному виразі було ще більшим – на 66%, а загальна вартість склала у 2022 році 3,4 млрд. євро у порівнянні з 9,9 млрд. євро у попередньому році.
  • Обсяг викупів у 2022 році втримався на помітно високому рівні за історичними мірками. У 2022 році кількість викупів у рамках прямого приватного інвестування залишилася однією з найвищих для ЦСЄ, склавши загалом 97 угод, що легко перекриває будь-який річний показник у період з 2015 по 2020 роки.

Прогноз на найближчі місяці

Регіон продовжує пропонувати безпрецедентні можливості для консолідацій у сегменті середнього бізнесу у галузях від охорони здоров’я і туризму (іноді спільно) і до виробництва та технологій.

Без сумніву, 2023 рік залишатиметься роком випробувань. Але на противагу маємо якість регіонального бізнесу, креативність учасників угод, а також тривалу підтримку фонду ЄС для відновлення та стійкості (Resilience and Recovery Facility) у сумі більш ніж 100 млрд. євро для 12 країн-членів ЄС з Центральної та Східної Європи. Ці фактори, а також стійкі фундаментальні показники, дозволяють доволі оптимістично дивитися у прийдешній рік.

ЗАВАНТАЖИТИ ЗВІТ