Податкові новини (лютий - березень 2021)

Обов’язкова реєстрація нерезидентів, які мають зареєстроване представництво в Україні

Нерезиденти, які мають зареєстроване представництво (у тому числі некомеруійне) або ведуть підприємницьку діяльність, що призводить до утворення постійного представництва в Україні, повинні реєструватися в податкових органах, незалежно від характеру їх діяльності в Україні.

Згідно з останніми оновленнями, реєстрація повинна бути завершена до 19.05.2021. Нереєстрація може призвести до штрафних санкцій (100 тис. грн.) та примусової реєстрації податковими органами, а також податкові перевірки нерезидентів.

Актуально для: нерезидентів, які мають постійне представництво в Україні.

Посилення підтримки та захисту інвесторів в Україні

Новий закон про державну підтримку значних інвестиційних проєктів набув чинності із внесенням відповідних змін до Податкового кодексу України. Закон містить такі ключові положення:

  • державна підтримка надається українським та іноземним інвесторам із загальним обсягом інвестицій від 20 млн. євро;
  • загальний обсяг державної підтримки обмежується 30% від суми інвестицій;
  • інвестиційні проєкти отримають такі привілеї: податкові пільги, доступ до певних об’єктів суміжної інфраструктури, переважне право землекористування земельними ділянками державної або комунальної власності для реалізації інвестиційних проєктів, закріплення гарантій інвестора через укладення прямого договору з урядом України,
  • підтримка надається лише для підприємств, що працюють у певних галузях: переробна промисловість, транспортна галузь, освіта, наукова та науково-технічна галузь, охорона здоров'я, мистецтво, культура, спорт, туризм та курортно-рекреаційна сфера.

Актуально для: національних та іноземних інвесторів згаданих вище галузей.

Поновлення податкових перевірок та оновлений перелік планових перевірок

Податковим органам дозволено розпочинати та відновити деякі види податкових перевірок, зокрема:

  • перевірки, що були розпочаті до 18 березня 2020 р. та не були завершеними;
  • планові перевірки (перелік платників податків оновлено 26 лютого 2021 р.);
  • позапланові перевірки, включаючи, серед іншого, певні види документальних перевірок, перевірки трансфертного ціноутворення, випадки, коли податкові органи дізнались про можливі порушення законодавства платником податків.

Актуально для: суб’єктів господарювання, перелічених для планових перевірок, компаній, що мають кредит з ПДВ за операціями купівлі-продажу з рисковими контрагентами (визначених в рамках роботи Тимчасовою слідчою комісією Верховної Ради), компаній, що здійснюють експортні та імпортні операції.

14% ставка ПДВ на постачання сільськогосподарських товарів з 01 березня 2021 р.

Для імпорту та внутрішнього постачання було запроваджено знижену (з 20% до 14%) ставку ПДВ. Це нововведення має на меті забезпечити національних аграріїв додатковими привілеями та стримувати використання схем оптимізації податків. Нова ставка застосовується до таких видів сільськогосподарських товарів:

  • Продукція тваринного походження: велика рогата худоба, свині, вівці (крім імпорту сільгоспвиробниками чистопородних племінних тварин, племінних генетичних ресурсів, які звільнені від ПДВ), молоко незбиране.
  • Продукція рослинного походження: пшениця та суміш пшениці та жита, жито, ячмінь, овес, кукурудза, соєві боби, насіння льону, свірипи, ріпаку, соняшника, насіння та плоди інших олійних культур (подрібнені, неподрібнені), цукрові буряки.

Існують спеціальні правила для перехідного періоду.

Актуально для: платників податків аграрного сектору.

Створення Бюро економічної безпеки

Бюро економічної безпеки (БЕБ) є центральним органом виконавчої влади, який відповідає за боротьбу з економічними злочинами Його діяльність спрямовує та координує Кабінет Міністрів. Основною функцією БЕБ є не примусове виконання, а аналітична робота, тобто аналіз бенефіціарів фінансових операцій та виявлення випадків порушення закону. Після того, як БЕБ запрацює, СБУ втратить невластиві спецслужбам функції з розслідування злочинів, пов'язаних з корупцією та організованою злочинністю у сфері управління та економіки.

Актуально для: великого бізнесу.

ЗАКОНОПРОЄКТИ

Щодо ПДВ на цифрові послуги нерезидентів в Україні

Слідуючи світовій тенденції до запровадження податків на цифрові послуги, Україна розглядає можливість внесення змін та доповнень до Податкового кодексу, які змусять великі транснаціональні компанії, такі як Apple, Google, Booking, Facebook, Microsoft, Netflix та ін. сплачувати ПДВ в Україні. Поточний законопроєкт включає такі ключові положення:

  • скасування 20% ПДВ, який зараз утримують українські компанії за свій рахунок, при виплаті нерезидентам доходу за виробництво та/або розповсюдження реклами;
  • натомість буде встановлено 20% ПДВ для нерезидентів, які надають цифрові послуги з місцем постачання на митній території України. Планується створити правову основу для оподаткування ПДВ іноземних цифрових компаній, шляхом визначення правил для постачальників цифрових послуг, введення нових концепцій та положень, тощо.

Актуально для: нерезиденти, які надають цифрові послуги та користувачі таких послуг.

Перспективні зміни у трудових відносинах

Законопроєкт пропонує скоротити незадекларовану зайнятість в Україні та посилити захист працівників. Зокрема, в ньому зазначено, що трудові відносини можуть визнаватися незалежно від договору, якщо відносини між сторонами мають принаймні три із семи ознак трудових відносин. Перелік таких ознак, наведено нижче:

  1. виконання особою роботи за конкретною кваліфікацією, професією, посадою за дорученням та під контролем особи, в інтересах якої виконуються роботи;
  2. здійснення регулювання процесу праці, що має постійний характер та не передбачає встановлення особі конкретного визначеного результату за певний період;
  3. виконання роботи на робочому місці, визначеному або погодженому з особою, в інтересах якої виконуються роботи, з дотриманням встановлених нею правил внутрішнього трудового розпорядку;
  4. організація умов праці, зокрема, надання обладнання, інструментів, матеріалів, робочого місця, особою, в інтересах якої виконуються роботи;
  5. систематична виплата винагороди особі, яка виконує роботу;
  6. встановлення особою, в інтересах якої виконуються роботи, тривалості робочого часу та часу відпочинку;
  7. відшкодування поїздок та інших фінансових витрат, пов’язаних з виконанням роботи, особою, в інтересах якої виконується робота.

Окрім перелічених, можуть бути й інші ознаки залежно від кожного конкретного випадку.

Актуально для: компаній, які залучають приватних підприємців (наприклад, розробників програмного забезпечення IT спеціалістів та фрилансерів).

Проєкт щодо податкової амністії для фізичних осіб

Законопроєкти підготовлені Президентом України передбачає одноразове (з 01.07. 2021 по 01.07. 2022) добровільне декларування активів, що перебувають у приватній власності громадян України.  Законопроєкти спрямовані на активи, отримані від доходів без сплати податків та зборів, та/або доходи, не задекларовані в порушення податкового та валютного законодавства до 01.01.2021.

Один із законопроєктів вже прийнятий Верховною Радою України у першому читанні

Актуально для: власників значних активів.