Податкові новини в Україні (08.02.23)

Команда Mazars зібрала для вас список останніх податкових новин України.

ПДВ правила

Оновлено порядок блокування податкових накладних

З 11 січня 2023 р. застосовується оновлений Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Порядок блокування ПН).

Документ, зокрема, передбачає:

  1. разову автоматичну реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування (ПН/РК), що були зупинені в період з 14.10.2022 р. до 11.01.2023 р., якщо у таких ПН/РК зазначені операції з реалізації товарів/послуг з кодами УКТ ЗЕД/ДКПП, що відображені у таблицях даних платника податку, за якими прийнято рішення про врахування;
  2. розширення ознаки безумовної реєстрації ПН/РК, зокрема, виключено з моніторингу:
    • ПН, в яких обсяг постачання не перевищує 5 тис. гривень;
    • РК, в яких абсолютне значення суми коригування на зменшення/збільшення суми компенсації не перевищує 5 тис. гривень.
    При цьому обсяг операцій у поточному місяці, за такими ПН/РК, зареєстрованими в ЄРПН, з урахуванням обсягу операцій у поданих ПН/РК, не повинен перевищувати 500 тис. гривень;
  3. автоматичне виключення з переліку ризикових (за дотриманням певних вимог) контрагентів того платника податків, якого було виключено з переліку «ризикових» на підставі рішення комісії регіонального рівня або рішення суду;
  4. зміни до критеріїв ризиковості платника податку щодо врахування можливості/неможливості подання податкової та фінансової звітності;
  5. зміну певних показників визначення позитивної податкової історії платника податку та пом’якшення критеріїв ризиковості здійснення операцій, та ін.

Узагальнюючи інформацію, ПН/РК заблоковані з 14.10.2022 р. до 11.01.2023 р. через ризиковість операції,  будуть автоматично розблоковані та зареєстровані, без дій зі сторони платника податків. Розблокування та реєстрація можливі лише якщо ПН/РК одночасно відповідають зазначеним умовам.

Оновлений Порядок блокування ПН пом’якшив умови блокування та закріпив позитивні тенденції для платників податків.

       

Податок на прибуток

Особливості застосування штрафів

За звітні періоди, що припадають на час дії воєнного стану, самоштрафи (3% та 5%) за виправлення помилок у звітності не застосовуються. При цьому штрафні санкції за неподання/несвоєчасне подання звітності, а також неповне декларування операцій застосовуються (без змін).

Також на час дії воєнного стану (та 3 місяців після його припинення/скасування) платники, які зобов'язані оприлюднювати фінансову звітність разом з аудиторським висновком, звільняються від відповідальності за неподання/несвоєчасне подання фінансової звітності, а також коригування показників декларації з ПнП у зв'язку із такою фінансовою звітністю.

Звіти по КІК вперше подаються за 2022 рік разом зі звітністю за 2023 рік. При цьому штрафи за звіти за 2022 та 2023 рік не застосовуються.

Оновлена форма декларації з ПнП

Починаючи з 2023 року має застосовуватись оновлена форма декларації з ПнП, затверджена Мінфіном (зміни незначні й стосуються, переважно, введенням нового додатку та формулювань рядків для платників - резидентів Дія Сіті). Окрім цього, плануються подальші зміни до форми декларації, у тому числі з новою редакцією Додатка ТЦ.

Порядок встановлення відповідності умов контрольованої операції щодо сировинних товарів принципу «витягнутої руки»

З 1 січня 2023 р. діє загальний Порядок встановлення відповідності умов контрольованої операції щодо сировинних товарів принципу «витягнутої руки». Також набрали чинності Порядки присвячені експорту та імпорту окремих груп сировинних товарів: зернових, олійних культур та продуктів їх переробки, залізорудної сировини, енергетичного та коксівного вугілля, зріджених вуглеводневих газів, чавуну, брухту чорних металів та металопродукції з чорних металів, феросплавів.

Загальний Порядок закріпив пріоритетність методу порівняльної неконтрольованої ціни, а також випадки можливості застосування інших методів. Окрім цього, Порядок містить особливості застосування коригувань зіставності, котирувальних цін, а також інші інструкції.

           

Збільшення акцизного податку

З 1 січня 2023 року збільшились:

  • на 20% специфічні ставки акцизного податку та мінімального акцизного податкового зобов'язання зі сплати акцизного податку з тютюнових виробів;
  • до 10 000 гривень за 1 літр ставка акцизного податку на рідини, що використовуються в електронних сигаретах.

        

Підпишіться на розсилку новин Mazars, щоб першими дізнаватися найважливіші новини законодавства, які коментують наші експерти.

Підписатися