Новини юридичного та податкового законодавства

Команда Mazars зібрала для вас список останніх юридичних та податкових новин України.

Нижче ви дізнаєтеся про наступні новини:

 
Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі останніх новин законодавства
 

Уряд прийняв постанову яка визначає механізм отримання іноземцем статусу е-резидента онлайн.

Е-резидент – це іноземець, який досяг 18-річного віку та не є податковим резидентом України, який подав заяву про набуття статусу е-резидента та відомості про якого внесені до системи «Е-резидент».

Ключові аспекти:

  • Для реєстрації е-резидентом іноземцям не потрібно бути присутніми особисто. Впроваджується можливість дистанційно відкривати банківські рахунки та керувати власним бізнесом.
  • Для е-резидентів передбачається зручний механізм сплати податків та звітування: відповідальним за звітність та сплату податків виступатиме український банк, у якому в е-резидента буде відкрито поточний рахунок.

Повноцінно відповідний механізм розпочне роботу після завершення розробки та тестування інформаційної системи, розробка якої наразі триває.

Джерело: Постанова КМУ від 05.09.2023 р. № 970 «Деякі питання діяльності електронних резидентів (е-резидентів) та ведення інформаційної системи «Е-резидент».

Урегульовано порядок реєстрації, безпосередньої діяльності та припинення відокремлених підрозділів іноземної юридичної особи (нерезидента).

Ключові аспекти:

  • Філії та представництва іноземної юридичної особи  підлягають державній реєстрації за тими ж правилами, що і державна реєстрація українських юридичних осіб. Припинення таких філій здійснюється шляхом ліквідації.
  • Дані про створення та припинення вносяться до ЄДР.
  • Заборонено утворення філії та представництва юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства держави-агресора або держави-окупанта.
  • Плата за державну реєстрацію відокремленого підрозділу іноземної юридичної особи – 1 ПМПО (у 2023 році – 2684 грн), за державну реєстрацію змін – 0,3 ПМПО (805,20 грн).

Джерело:Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування діяльності відокремлених підрозділів юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави» від 14.07.2023 р. №3257-ІХ. Чинний з 03.09.2023 р. Введення в діювідбудеться з 03.09.2024 р.

Порядок визначає процедуру надання державному реєстратору пояснень, документів для підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи, документів про її структуру власності, що містяться в ЄДР, у випадку виявлення можливої недостовірності інформації про кінцевого бенефіціара або структуру власності юридичної особи, а також порядок їх розгляду державним реєстратором.

Ключові аспекти:

  • Державний реєстратор протягом 3 робочих днів з дати внесення до ЄДР відмітки про можливу недостовірність інформації про кінцевого бенефіціара та/або структуру власності юридичної. особи направляє юридичній особі вимогу.
  • Протягом 10 робочих днів з дня отримання такої вимоги юридична особа  повинна надати державному реєстратору пояснення та документи для підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціара та/або структуру власності відповідної юридичної особи.

Джерело:наказ Міністерства юстиції України від 14.06.2023 р.  № 2211/5 «Про затвердження Порядку надання юридичною особою пояснень та/або документів для підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника та/або структуру власності юридичної особи, а також порядку їх розгляду». Чинний з 17.07.2023 року.

Ключові аспекти:

  • Скасування спеціального пільгового режиму (ставки єдиного податку 2%) для платників єдиного податку 3 групи, та встановлення умов перехідного періоду.
  • Припинення можливості для підприємців-платників єдиного податку 1 та 2 групи не сплачувати єдиний податок (крім тих, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих територіях України, станом на дату початку бойових дій, або тимчасової окупації).
  • Відновлення термінів надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій та розгляду скарг платників податків на рішення контролюючих органів.
  • Відновлення термінів надання платниками податків відповідей на запити контролюючих органів.

Джерело: Закон України від 30.06.2023 р. № 3219-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану». Чинний з 01.08.2023 р.

Ключові аспекти:

  • Відновлено документальні позапланові перевірки, які проводяться, зокрема:
    • на звернення платника податків;
    • щодо платників, за якими отримано інформацію про порушення ними законодавства з питань оподаткування доходів, отриманих нерезидентами з України;
    • із питань оподаткування нерезидентів, які працюють через відокремлені підрозділи, у т.ч. постійні представництва;
    • платників, які здійснюють діяльність, пов’язану з підакцизною продукцією, азартними іграми, наданням фінансових і платіжних послуг;
    • в частині контролю за трансфертним ціноутворенням;
    • платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення граничних строків розрахунків у сфері ЗЕД.
  • Змінено вимоги щодо формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок. можуть бути включені лише платники податків, які: здійснюють діяльність пов’язану з підакцизною продукцією, азартними іграми, наданням фінансових і платіжних послуг.
  • Поновлено проведення перевірок, які були розпочаті та не завершені до 24.02.2022 року, крім тих, для яких встановлено мораторій.

Джерело: Закон України від 30.06.2023 р. № 3219 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану». Чинний з 01.08.2023 року.

ДПСУ надала роз’яснення за якою ставкою ПДФО оподатковується дохід гіг-спеціаліста у вигляді щорічної оплачуваної перерви, яка не є складовою винагороди за виконані гіг-спеціалістом роботи (надані послуги).

Ключові аспекти:

  • За ставкою ПДФО 5% оподатковуються доходи спеціаліста резидента Дія Сіті, що виплачуються на його користь резидентом Дія Сіті у вигляді заробітної плати, гіг-винагороди (основної та додаткової) авторської винагороди за створення службового твору та перехід прав на службові твори.
  • Оскільки, щорічна оплачувана перерва не є складовою винагороди за виконані гіг-спеціалістом роботи (надані послуги), оподаткування такого доходу здійснюється у загальному порядку, тобто за ставкою ПДФО 18%.

Джерело: Категорія 103.03 ЗІР.

Ключові аспекти:

  • Дозволено продаж безготівкової іноземної валюти населенню без підтвердження підстав чи зобов’язань для проведення такої операції. Відповідні операції здійснюватимуться за курсом, установленим банком, у межах щомісячного ліміту в розмірі 50 тис. грн в еквіваленті в одному банку.
  • Збільшено щомісячний ліміт на купівлю населенням безготівкової іноземної валюти  зі 100 тис. грн до 200 тис. грн в еквіваленті, із подальшим розміщенням на депозит від трьох місяців.

Джерело: постанова Правління НБУ від 28.08.2023 р. № 104«Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18». Чинна з 29.08.2023 р.

Ключові аспекти:

  • Банки зобов’язали реагувати на випадки перевищення максимальної суми фінансових операцій, яка заявлена клієнтом (ідеться про дані з анкети клієнта, яку той заповнює при відкритті рахунку в банку). Така вимога не поширюються на клієнтів – фізичних осіб, які здійснюють звичайні фінансові операції на суми та в обсязі, що мають раціональне обґрунтування.
  • Доповнено перелік індикаторів підозрілості, що стосуються фінансових операцій клієнта, а саме: перевищення більше ніж у два рази на місяць максимальної суми фінансових операцій, заявленої клієнтом до встановлення ділових відносин/оновленої під час його обслуговування, та нетипова активність за рахунками клієнта.
  • Уточнено процедуру здійснення банками належної перевірки клієнтів з числа е-резидентів, в частині ідентифікації та верифікації й дистанційного встановлення ділових відносин із е-резидентом.

Джерело: постанова Правління НБУ від 05.09.2023 р. №110 «Про затвердження Змін до Положення про здійснення банками фінансового моніторингу». Чинна з 07.09.2023 р.

* поля, обов'язкові для заповнення

Ваші персональні дані збираються компанією Mazars в Україні, володільцем (контролером) даних, відповідно до чинного законодавства та правил. Поля, позначені (*), обов'язкові для заповнення. Якщо будь-яке обов’язкове поле залишається пустим, обробити ваш запит буде неможливо. Ваші персональні дані збираються з метою обробки вашого запиту.

Ви маєте право на доступ, виправлення та видалення даних, а також на право заперечувати або обмежувати обробку ваших даних. Ви також маєте право на перенесення даних та право надавати вказівки щодо того, що відбувається з вашими даними після смерті. Нарешті, ви маєте право подати скаргу до наглядового органу та право не бути суб'єктом рішення, що базується виключно на автоматизованій обробці, включаючи профілювання, що має юридичні наслідки щодо вас або суттєво впливає на вас подібним чином.