Податкові та юридичні новини в Україні (15.06.22)

Команда Mazars зібрала для вас список останніх податкових та юридичних новин України.

ЄС на рік скасував мита і квоти на український експорт

З метою підтримати українських експортерів, Рада ЄС тимчасово скасувала ввізні мита та квоти на експорт з України.

Ця лібералізація торгівлі набула чинності 4 червня 2022 р. та діятиме впродовж одного року, до 5 червня 2023 р.

Нововведення стосуються тарифних обмежень що встановлені Угодою про асоціацію між ЄС та Україною, зокрема йдеться про призупинення:

 • ввізного мита на промислову продукцію,
 • системи вхідних цін на овочі та фрукти,
 • тарифних квот на сільськогосподарську продукцію,
 • антидемпінгових мит на товари українського походження,
 • загальних правил імпорту щодо товарів українського походження.

У відповідь на лібералізацію, Україна зобов'язується дотримуватися європейських правил походження товарів та процедур передбачених Угодою про асоціацію,  не вводити обмеження на імпорт з ЄС, поважати європейські правові принципи та свободи.

Регуляторні рішення Національного банку України

Збільшення граничних термінів розрахунків за експортно-імпортними операціями

З метою розширення можливостей експорту та імпорту товарів українським бізнесом, НБУ збільшив граничні терміни розрахунків за експортно-імпортними операціями з 90 до 120 календарних днів.

Нові вимоги застосовуються з 8 червня 2020 р. до операцій резидентів здійснених з 5 квітня 2022 р.

Підвищення облікової ставки

Правління НБУ ухвалило рішення підвищити облікову ставку з 10% до 25% з 3 червня 2020 р.

За роз'ясненнями регулятора, це збільшить привабливість гривневих активів, знизить тиск на міжнародні резерви та запобігне знеціненню доходів та заощадження громадян.

З точки зору оподаткування, підвищення процентної ставки збільшує пеню за прострочення платежу, яка дорівнює 120% відсоткової ставки НБУ.

Скасування обмежень на встановлення курсу та зниження ліміт на зняття готівки

НБУ скасував обмеження на встановлення курсу за яким дозволено продавати готівкову іноземну валюту. До 21 травня 2022 р. курс не мав відхилятися від офіційного більш ніж на 10%.

НБУ тимчасово знизив зі 100 тис. до 50 тис. грн (в еквіваленті) щомісячний ліміт на зняття готівки за кордоном. Це рішення було прийнято, щоб запобігти відтоку капіталу та стосується зняття готівки з гривневих рахунків, відкритих в українських банках.

Докладніше про роботу банківської системи в умовах воєнного стану ми писали у податкових новинах від 26 березня 2022 р.

Особливості контролю за трансфертним ціноутворенням в умовах воєнного стану

У нашому огляді податкових новин від 19 травня 2022 р. ми розглянули основні положення проєкту Закону України № 7360, який став Законом України № 2260-IX27 та набрав чинності 27 травня 2022 р.

Зокрема, цей Закон вніс зміни до Податкового кодексу щодо фінансової відповідальності платників податків за несвоєчасне виконання податкових зобов'язань, відновив проведення певних камеральних та документальних перевірок тощо.

Нижче розглядаємо як загальні правила застосовуються до контролю за ТЦУ.

Подання звітності про контрольовані операції та відповідальність платників за порушення податкового законодавства

Види звітності з ТЦУ та строки її подання залишились без змін.

Нагадаємо, що через воєнний стан, з‘явились тимчасові особливості справляння податків, які залежать від ситуації платника податків. Передбачено наступні факти можливості своєчасного виконання податкових зобов‘язань при яких платники податків звільняються від відповідальності, за певних умов:

Факти можливості

Граничний термін виконання зобов‘язання

Умова звільнення від відповідальності

Відсутня

-

обов’язок необхідно виконати протягом 6 місяців після скасування воєнного стану.

Наявна

з 24 лютого 2022 р. до 26 травня 2022 р.

 • реєстрація податкових накладних та рахунків коригування до 15 липня 2022 р.
 • подання податкової звітності до 20 липня 2022 р.
 • сплата податків та зборів не пізніше 31 липня 2022 р.

Відновилась

з 24 лютого 2022 р. до дня відновлення можливості

обов’язок необхідно виконати протягом 60 календарних днів з першого місяця за наступним місяцем відновлення своїх можливостей.

Підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків здійснюватиметься за окремим Порядком, який затвердить Мінфін.

Перевірки з питань трансфертного ціноутворення

Як зазначено у нашому огляді податкових новин від 19 травня 2022 р., було відновлено проведення певних податкових перевірок. Але це відновлення не стосується перевірок з питань ТЦУ.

На період воєнного стану в Україні перевірки з питань ТЦУ не розпочинаються, також було призупинено:

 • розпочаті перевірки,
 • терміни надання заперечень до акту перевірок податківців,
 • терміни проведення розпочатих перевірок з дотримання принципу «витягнутої руки».

Строки давності

Для повноти розуміння контролю за ТЦУ, нагадаємо, що строки давності (2555 днів) в частині контролю за ТЦУ залишаються зупиненими з 18 березня 2020 р. через мораторій спричинений карантином та подальші обмеження викликані воєнним станом. Наразі карантин було продовжено до 31 серпня 2022 р., а воєнний стан - до 23 серпня 2022 р.

Визначення «вартісних» критеріїв у разі застосування спрощеної системи оподаткування

Введення єдиного податку розглядалось у нашому випуску податкових новин від 12 квітня 2022 р. Нагадаємо, що з 5 квітня 2022 р. Закон України № 2142-ІХ надав можливість певним платникам податків перейти на спрощену систему оподаткування із застосуванням ставки 2% від доходу.

Наразі Державна податкова служби України уточнила правила визначення «вартісних» критеріїв для компаній що скористалися цією можливістю:

 • обсяг річного доходу (вартісний поріг 150 млн. грн) платника податків розраховується від будь-якої діяльності за весь звітний рік, у тому числі з урахуванням перебування на єдиному податку в розмірі 2% доходу,
 • обсяг операцій за кожним контрагентом (вартісний поріг 10 млн грн) розраховується без урахування перебування на єдиному податку в розмірі 2% доходу, якщо операції не впливають на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств.

Уряд розширив перелік товарів критичного імпорту

Постановою Кабінету Міністрів України від 7 червня 2022 р. № 673 оновлено Перелік товарів критичного імпорту. З переліку виключено деякі матеріали з вуглецевої сталі та з полімерних матеріалів та додано низку нових товарів та послуг, зокрема:

 • юридичні послуги, послуги з аудиту і податкового консалтингу. Послуги у сфері прав інтелектуальної власності. Формування документів і звітності та консультаційні послуги. Інжинірингові послуги тощо.
 • IT послуги (хмарні послуги, послуги іноземних дата-центрів тощо);
 • електронні комунікаційні послуги;
 • підписка на Інтернет-платформи та інші доступи до програм;
 • інші інформаційні послуги;
 • послуги з технічного випробування та аналізу, сертифікації продукції;
 • послуги з транспортування вантажів, послуги зі зберігання, охорони вантажів та інші транспортно-експедиційні послуги, винагорода комісіонера, компенсація інших витрат нерезидентам, які пов'язані з переміщенням товарів, що імпортуються в Україну або експортуються з неї;
 • послуги посередників з оптової торгівлі;   
 • послуги з розробки лікарських засобів;
 • бджоли, молочна сироватка, масло вершкове, помідори, макаронні вироби; стоматологічний віск; вікна, двері балконні та їх рами і наличники, вироби з дерева, Будівельні блоки та цегла тощо.

Повний перелік товарів та послуг критичного імпорту наведено у постанові КМУ № 153 від 24.02.2022 р. (зі змінами).

Нагадуємо, що наразі держава дозволяє проводити транскордонні валютні платежі за товари та послуги, включені до Переліку товарів критично імпорту.