Новини податкового та юридичного законодавства (15.04.24)

Команда Mazars зібрала для вас список останніх податкових та юридичних новин України.

Нижче ви дізнаєтеся про наступні новини:

Підпишіться на нашу розсилку, щоб бути в курсі останніх новин законодавства

 

Відтерміновано повідомлення про розбіжності в структурі власності та інформації про кінцевих бенефіціарів

Міністерством юстиції України відтерміновано до 01.09.2024 обов’язок суб’єктів первинного фінансового моніторингу (банків, інших фінансових установ, аудиторів тощо) повідомляти про виявлені під час надання послуг клієнтам розбіжності між інформацією в їхній структурі власності чи щодо їхніх кінцевих бенефіціарів, що містяться у Єдиному державному реєстрі (ЄДР), та фактичною інформацією.

Ключові аспекти:

  • із 01.09.2024 суб’єкти первинного фінансового моніторингу мають проводити посилені заходи перевірки клієнтів, яким вони надають послуги, та повідомляти Міністерство юстиції України про виявлення згаданих вище розбіжностей;
  • компанії, у яких відбуваються зміни в інформації щодо їхніх кінцевих бенефіціарів та/або інформації в їхній структурі власності та які не вносять у зв’язку з цим зміни до ЄДР, можуть позначатися у ЄДР як такі, що невідповідні вимогам. Застосування інших заходів впливу на такі компанії наразі відкладено через воєнний стан.

Джерело: Наказ Міністерства юстиції України «Про внесення змін до наказу Міністерства юстиції України від 12.07.2023 № 2542/5» від 18.03.2024 № 727/5; Наказ Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів України «Про внесення змін до наказу Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів України від 10.07.2023 № 2513/5/378» від 22.03.2024 № 834/5/142.

 

Запрацювала нова облікова система часток ТОВ та ТДВ

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку повідомила, що ТОВ та ТДВ за бажанням учасників можуть перевести облік часток з ЄДР до облікової системи часток Національного депозитарію України. Це дозволяє зміцнити гарантії захисту часто учасників та скористатися додатковими сервісами, зокрема, проведенням електронних загальних зборів учасників. 

Більш детально облік часток команда Mazars аналізувала в попередніх дайджестах юридичних новин

Джерело: повідомлення пресслужби Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.04.2024; Закон України «Про акціонерні товариства» від 27.07.2022 № 2465-IX.

 

Зміни щодо військового обліку та мобілізації

04.04.2024 набрали чинності закони України, які внесли зміни в окремі положення щодо військового обліку та мобілізації в Україні.

Ключові аспекти:

  • зменшено граничний вік перебування громадян на військовому обліку призовників з 27 до 25 років. Особи, які досягли 25 років і перебували на обліку призовників, підлягають взяттю на облік військовозобов’язаних та можуть бути мобілізовані;
  • удосконалено Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів (ЄДРПВР). Розширено перелік інформації, що зберігатиметься в ЄДРПВР, перелік інших реєстрів та баз, від яких отримуватимуться відомості для наповнення ЄДРПВР;
  • запроваджено електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста, який має перевести більшість послуг для призовників, військовозобов’язаних та резервістів, а також їх комунікацію з військовими державними органами, в електронний формат. Реєстрація у зазначеному електронному кабінеті наразі не є обов’язковою;
  • скасовано статус «обмежено придатний до військової служби». Зокрема, усі особи, які були визнані обмежено придатними до військової служби, повинні будуть пройти повторний медичний огляд.

Джерело: Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» від 30.05.2023 № 3127-IX, Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення порядку обробки та використання даних у державних реєстрах для військового обліку та набуття статусу ветерана війни під час дії воєнного стану» від 16.01.2024 № 3549-ІХ, Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21.03.2024 № 3621-ІХ.

 

Скасовано мораторій на митні перевірки

20.03.2024 Верховна Рада України схвалила законопроєкт, яким дозволила частково поновити митні перевірки з 01.05.2024.

Ключові аспекти:

  • передбачено продовження документальних перевірок та зустрічних звірок, які були призупинені з початком воєнного стану;
  • заплановано відновлення права митних органів на перевірку грошових, фінансових і бухгалтерських документів, звітів, контрактів, декларацій, калькуляцій та інших документів, які можуть бути пов’язані з зовнішньоекономічними операціями;
  • зазначено, що до квартальних планів-графіків документальних планових виїзних перевірок митного органу у 2024 році можуть бути включені компанії, які здійснюють ввезення на митну територію України підакцизних товарів, а також здійснюють вивезення з митної території України товарів, на які законодавством установлено вивізне мито та компанії, які оформили митні декларації зі звільненням від сплати митних платежів, використанням пільг, розстроченням сплати митних платежів;
  • уточнено, що мораторій збережеться для платників податків, зареєстрованих на тимчасово окупованих територіях, територіях активних та можливих бойових дій та для платників податків, які ввозять у період воєнного стану товари, що визнані гуманітарною допомогою.

Джерело: Проєкт Закону України «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо митного оформлення біометану» від 03.07.2023 № 9456.

 

Нацбанк оновив правила розкриття банківської таємниці

20.03.2024 набрала чинності постанова Правління Нацбанку, якою оновлено правила зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці.

Ключові аспекти:

  • визначено, що відомості про банківські рахунки, платіжні картки та фінансові операції надаються у виняткових випадках, а саме:
    • клієнтам банків та їх представникам;
    • за рішенням суду;
    • правоохоронним чи державним органам, які мають відповідні повноваження, проте у виключних випадках, у порядку та обсязі, встановлених законодавством України;
  • уточнено, що правоохоронні органи мають право отримувати інформацію про номери платіжних карток клієнтів банків із метою здійснення слідчих дій щодо шахрайства з платежами, здобуття коштів незаконним шляхом, фішингу тощо;
  • зазначено, що такі відомості надаються тільки обмеженому переліку правоохоронних органів: органам прокуратури України, Службі безпеки України, Державному бюро розслідувань, Національній поліції України, Національному антикорупційному бюро України, Бюро економічної безпеки України, Національному агентству з питань запобігання корупції, Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.

Джерело: Постанова Правління Національного банку України «Про затвердження змін до Правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці» від 18.03.2024 № 33.

 

Облікову ставку Нацбанку знижено до 14,5%

15.03.2024 Правління Нацбанку ухвалило рішення знизити облікову ставку з 15% до 14,5%. 

Підставами для такого рішення стало сповільнення інфляції, збереження стійкої ситуації на валютному ринку, а також позитивні зрушення в отриманні Україною зовнішньої допомоги.

Джерело: Рішення Правління Національного банку України «Про розмір облікової ставки Національного банку України» від 14.03.2024 № 83-рш.