Звіт про відповідність критеріям резидента Дія Сіті: відповіді на питання

19 квітня 2024 року фахівці Mazars провели вебінар, присвячений особливостям складання і подання звітності про відповідність критеріям резидента Дія Сіті.

Нагадуємо, що річний звіт про відповідність резиденти Дія Сіті в обов’язковому порядку подають вперше за 2023 звітний рік. Строк подання – до 1 червня наступного за звітним року.

Дедлайн подання звіту за 2023 рік – 31.05.2024.

Учасники вебінару «Звітність Дія Сіті: все, що потрібно знати» мали можливість поставити практичні питання та отримати на них відповіді від фахівців команди Тах & Legal. За браком часу ми не мали можливості відповісти на ряд запитань під час проведення вебінару, а деякі питання отримали вже після заходу. 

Нижче ви знайдете відповіді на такі запитання*:

 

Як дізнатися після подачі звітності, що звіт прийнято та резидентство підтверджено?

Якщо резидент Дія Сіті подав звіт про відповідність на електронну пошту Мінцифри, то потрібно чекати допоки Мінцифри не внесе отримані дані до системи Дія Сіті. І лише після цього, резиденту надійде електронне сповіщення про прийняття звіту та врахування даних для підтвердження відповідності ДіяСіті-критеріям.

Однак, якщо резидент Дія Сіті ще не подав звіт про відповідність, радимо дещо почекати. Найближчим часом, Мінцифри реалізує опцію подання звітів про відповідність через сайт Дія Сіті. Це пов’язано з тим, що Мінцифри отримує значну кількість звітів, які містять дані, не передбачені формою, або дані, подані не в машинозчитувальному форматі. Тому наразі регулятор працює над тим, щоб всі резиденти Дія Сіті могли подавати звіти через сайт Дія Сіті.

Як нам було повідомлено Мінцифри, передбачається, що найближчим часом резиденти Дія Сіті заповнюватимуть дані звіту про відповідність в онлайн-форматі зі зручною навігацією, у тому числі із можливістю подання додаткової інформації, яка не передбачена формою звіту.

Як тільки ця опція стане доступною – Офіс Дія Сіті та Мінцифри обіцяють зробити додаткову розсилку.

Тобто, після погодження цифр і відомостей в звітах, та отримання підтвердження аудиторами вказаних у звіті тверджень, радимо почекати опції подання звіту разом із аудиторським висновком через сайт Дія Сіті.


Який алгоритм відправлення звіту про відповідність? Спочатку аудитор підписує електронними ключами висновок – надсилає резиденту Дія Сіті, тоді резидент формує звіт про відповідність і прикріпляє висновок як додаток? Аудитори нам надали паперовий варіант висновку.

Так, звіт про відповідність відправляється вже з отриманим від аудиторської компанії звітом про надання впевненості, який підписаний електронним підписом (наприклад, через сервіс «Вчасно»).

Тобто аудитори перевіряють чи коректно у звіті про відповідність вказані значення тверджень (числових критеріїв). Далі аудитори формують висновок (звіт про надання впевненості), який підписують електронним підписом, і надсилають його резиденту Дія Сіті в електронному вигляді.

І тоді резидент формує звіт про відповідність, вказує решту даних (зокрема, свої реєстраційні дані, запевнення, дані щодо аудиторської компанії тощо) і при відправленні (поданні) звіту направляє аудиторський висновок в електронному вигляді, підписаний електронним підписом).


Який оборот повинен мати резидент Дія Сіті? Чи повинен він реєструватись платником ПДВ?

ДіяСіті-стартап – повинен мати дохід 8 285 700 грн (ч.3 ст.5 Закону №1667, пп.3 п.3 п.291.4 ПКУ), у кожному з таких років:

  • у календарному році, що передує календарному року, в якому юридична особа подала заяву про набуття статусу резидента Дія Сіті;
  • у календарному році, в якому юридична особа подала заяву про набуття статусу резидента Дія Сіті;
  • у календарному році, в якому юридична особа набула статусу резидента Дія Сіті;
  • у календарному році, наступному за роком, у якому юридична особа набула статусу резидента Дія Сіті.

Звичайний резидент Дія Сіті – не обмежений у величині доходу.

Реєструватися платником ПДВ резидент Дія Сіті має у загальному порядку (п.181.1 ПКУ):

  • обов’язково – якщо обсяг здійснених ним оподатковуваних ПДВ операцій (у т.ч. за ставкою 0% і пільгових постачань) за останні 12 календарних місяців перевищить 1 млн грн без ПДВ;
  • у добровільному порядку – якщо обсяг ПДВ-постачань менший за 1 млн грн без ПДВ.


Компанію зареєстровано 22.01.2022, резидент Дія Сіті з 22.03.2022. Яку звітність та з якого періоду має надавати компанія?

У цьому випадку компанії не треба подавати початковий звіт про відповідність (через дію постанови №382).

Однак треба подати річний звіт про відповідність – за 2023 рік (за період з 01.01. по 31.12.2023). Зробити це слід до 1 червня 2024 року (через дію постанови №163 та листа Мінцифри від 14.03.2024 р. № 1/06-5-4039) разом із аудиторським висновком.

При цьому, якщо резидент Дія Сіті не відповідатиме якомусь числовому критерію (твердженню) в звіті про відповідність за 2023 рік, статусу резидента Дія Сіті його не позбавлять.


Підприємство зареєстровано в березні 2024 року. Із 01.04.2024 року – резидент Дія Сіті. В якому місяці потрібно пройти аудит та подати звіти на відповідність критеріям резидента Дія Сіті?

Із березня 2024 року відновлено обов’язок відповідності критеріям Дія Сіті відповідно до постанови №163.

Оскільки підприємство набуло статус резидента Дія Сіті в квітні 2024 року, відповідати критеріям воно має з 01.05.2024.

У цьому випадку підприємству треба подати початковий звіт про відповідність за перші три місяці статусу резидента Дія Сіті (травень 2024 – липень 2024). Подавати звіт треба до 30 жовтня 2024 року разом з аудиторським висновком. Тому аудит варто починати проводити з серпня 2024, коли будуть остаточно відомі величини числових критеріїв (тверджень), які має перевірити аудит.


Чи послуги з графічного вебдизайну належать до кваліфікаційних видів доходів? КВЕД 62.01

Так, на нашу думку, такі послуги, можуть бути віднесені до кваліфікованих видів доходів. Відповідно до пп.1 ч.4 ст.5 Закону №1667 видами діяльності, здійснення яких стимулюється шляхом створення правового режиму Дія Сіті, є комп'ютерне програмування, консультування з питань інформатизації, діяльність із керування комп'ютерним устаткуванням, які включають, зокрема: розроблення, модифікацію, тестування та технічну підтримку програмного забезпечення, включаючи комп'ютерні ігри; інші роботи на усіх етапах життєвого циклу розробки програмного забезпечення, включаючи бізнес-аналіз предметної області, розробку специфікацій програмного забезпечення, розробку та дизайн користувацьких інтерфейсів.


Якщо стартап перевищив суму доходу 8,2 млн, то він автоматично переводиться у звичайний режим Дія Сіті чи треба подати заяву?

Відповіді на це питання у законодавстві чи роз’ясненнях Мінцифри немає. Практики поки теж. На нашу думку, такий резидент має автоматично переводитися Мінцифри у звичайний режим Дія Сіті. Подання заявки для цього випадку законодавством не передбачено.

Додатково з даним питанням можна звернутися із письмовим запитом до Мінцифри. Команда Mazars успішно надає такі послуги і може вам у цьому допомогти.


Чи включається сума винагороди за перерву по гіг-контракту при обрахунку середньомісячної винагороди?

Прямої відповіді на це питання чинне законодавство не містить.

На нашу думку, сума винагороди за перерву по гіг-контракту не повинна включатися при обрахунку середньомісячної винагороди. При чому як у випадку, якщо вона прописана в гіг-контракті, як складова винагороди, так і якщо вона не є складовою винагороди.

По-перше, допоки немає роз’яснень Мінцифри – це обережний підхід.

По-друге, на нашу думку, оплата щорічної перерви не може бути складовою винагороди гіг-спеціаліста, бо це не відповідає визначенню винагороди гіг-спеціаліста відповідно до ст.19 Закону №1667.


Чи включати у розрахунок середньомісячної зарплати для критерію «1200 євро» лікарняні за рахунок підприємства та матеріальну допомогу?

На нашу думку, при розрахунку критерію «1200 євро» ці суми не варто включати.

По-перше, це обережний підхід з погляду дотримання критерію і ПДФО та ЄСВ-наслідків.

По-друге, опосередковано, це підтверджує роз’яснення ДПС (пп.2.3 Інфолиста 4/2024), де контролюючий орган зазначив, що матеріальна допомога, яку виплачують мобілізованому працівнику резидента Дія Сіті, оподатковується ПДФО за ставкою 18%. У 4ДФ її відображають із ознакою доходу «169». Але щодо ЄСВ, то контролери зауважили, що оскільки виплата має систематичний характер, вона належить до бази нарахування ЄСВ (як інші заохочувальні і компенсаційні виплати – пп.2.3.3 Інструкції №5). Тому ЄСВ з неї сплачують у розмірі мінімального страхового внеску (22% від мінімальної заробітної плати).

Ми вважаємо, це може опосередковано свідчити про те, що матеріальна допомога – це не зарплата в розумінні критерію «1200 євро». Зарплата найманих працівників в розумінні критерію «1200 євро» – це виплати, які відображаються в 4ДФ із кодом ознаки «101».

Хоча прямого роз’яснення на це питання немає, тому варто робити запит на роз’яснення до Мінцифри.


Як визначити розмір частки кваліфікованого доходу, отриманого за звітний період, у загальному доході? Чи включаються до загального доходу інші доходи: відсотки банку, дохід від переоцінки заборгованості в валюті, дохід від продажу основних засобів, дохід від курсових різниць, отримана матеріальна допомога?

На нашу думку, ні до загального доходу, ні до кваліфікованого, не повинні включатися інші доходи (зокрема відсотки банку, від переоцінки валютної заборгованості, курсові різниці, продаж основних засобів, дохід від курсових різниць, отримана матеріальна допомога).

Оскільки загальний дохід юридичної особи – це сума чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), іншого операційного доходу у вигляді роялті, якщо такі роялті не враховано у чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг). Тобто загальний дохід це загальна виручка (тобто не лише від Дія Сіті (кваліфікованих) видів діяльності).

Кваліфікований дохід – це виручка від надання послуг, робіт, товарів в рамках саме кваліфікованих (Дія Сіті) видів діяльності (які перелічені в ч.4 ст.5 Закону №1667).

Тобто, вважаємо, тут ідеться про виручку, облік якої ведуть на рахунку 70 та лише роялті, якщо такі роялті не враховано у чистий дохід від реалізації продукції (наприклад, якщо їх обліковують на субрахунку 719). Тому всі інші типи доходів (інші операційні, фінансові, інвестиційні тощо) не повинні враховуватися при обчисленні показників загального доходу юридичної особи та кваліфікованого доходу.


Нормативно-правові акти:

  • ПКУ – Податковий кодекс України.
  • Закон №1667 – Закон України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» від 15.07.2021 р. № 1667-IX.
  • Постанова №163 – постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання відновлення звітності резидентів Дія Сіті» від 13.02.2024 р. №163.
  • Інструкція №5 – Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 р. № 5.
  • Інфолист 4/2024 – Інформаційний лист Державної податкової служби України № 4/2024 «30+ питань* платників податків щодо звітності в режимі Дія Сіті. Частина ІІ».


*Відповіді на питання базуються на нашому розумінні норм чинного законодавства та власному досвіді, а також теоретичній та практичній інформації, яка є актуальною на дату підготовки цього дайджесту. Ми не можемо гарантувати, що українські органи влади, суди або треті сторони займуть позицію, яка відповідає нашим висновкам. Довідкова інформація та припущення, використані у даних відповідях, відображають розуміння відповідних фактів, повідомлених учасниками вебінару у письмовому форматі.