Новини податкового законодавства (6.12.2022)

Команда Mazars зібрала для вас список останніх податкових новин України.

Нижче ви дізнаєтеся про:

 

25 листопада 2022 року набрав чинності Закон України № 2719-ІХ від 03.11.2022, який вніс зміни до пп. 69.2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо дозволених перевірок та їхніх строків.

Закон дозволяє майже всі основні перевірки, у томі числі й перевірки з трансфертного ціноутворення.

Рекомендуємо якнайшвидше підготувати або фіналізувати документи з трансфертного ціноутворення, провести інвентаризацію повноти складання та оформлення інших документів, відновити втрачені документальні підтвердження.

Дозволені перевірки

Так, було розширено перелік виключень, коли можуть розпочатися податкові перевірки в період воєнного стану. Наразі дозволені наступні перевірки:

  • камеральні перевірки;
  • документальні позапланові перевірки, які стосуються контролю за трансфертним ціноутворенням (далі - "ТЦУ")  та з інших питань. Зокрема, перевірки у разі отримання інформації, що нерезидент веде діяльність на території України через постійне представництво без взяття на податковий облік;
  • фактичні перевірки.

Поновлюються на невикористаний строк документальні позапланові перевірки (у тому числі з контролю за ТЦУ), що були розпочаті та не завершені до 24 лютого 2022 року.

У разі виявлення порушень, мораторії на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, не застосовуються.

01 листопада 2022 р. набрав чинності Наказ № 248 від 19.08.2022 р., який затвердив ключові документи для уникнення подвійного оподаткування відповідно до норм міжнародних конвенцій (далі - Конвенція). Порядок № 248 визначає дві головні процедури:

  • видача довідки-підтвердження платнику податків юридичній або фізичній особі, яка є резидентом України у розумінні ПКУ та Конвенції, та
  • підтвердження статусу податкового резидента України на документах за спеціальними формами, затвердженими іноземними компетентними органами.

Податковий резидент України може отримати довідку-підтвердження безплатно, подавши заяву. Важливо, що навіть вірно заповнена та подана заява не гарантує отримання довідки. Дані, зазначені у заяві будуть перевірені податковими органами. При цьому платник податку може надати документи, що підтверджують підстави для визначення його резидентом України.

Текст довідки викладено українською та англійською мовами, її можна отримати у вигляді електронного документа в особистому кабінеті платника податків. Довідка або обґрунтована відмова, видається протягом 10 календарних днів з дати отримання заяви.

Процедура описує алгоритм звільнення (зменшення) від оподаткування доходів отриманих в іноземній державі або відшкодування сплачених іноземних податків. Для цього платник податків може подати підтвердні документи в українські податкові органи.